Pani Irina

Witam serdecznie wszystkich Uczestników na stronie! Jestem Pani Irina – znana również wśród dzieci jako Pani Muzyka, Pani Nutka, Pani Ta-Ti-Ta oraz Pani Gitara – folklor dziecięcy =)

Zazwyczaj wyglądam tak:

foto-zdjęcie-irina-szalapak-doremisie-gitara
Heroina. Bohaterka // wystawa fotografii fot. Aleksander Hordziej

Albo tak:

foto-zdjęcie-irina-szalapak-doremisie-gitara
Czasami zmieniam fryzurę, ale to wciąż ja!

Nazywam się Irina Utienkowa-Szałapak i przez ostatnie 12 lat prowadzę w Krakowie autorskie zajęcia muzyczne dla maluchów od 3 m.ż., przedszkolaków oraz dzieci specjalnej troski. Również uczę dzieci angielskiego jako j.obcego oraz rosyjskiego jako ojczystego. Od 2021 roku prowadzę własną pracownię edukacyjną proponującą szeroką ofertę zajęć dla dzieci i dorosłych. 

KIM JESTEM?

Ukończyłam z wyróżnieniem 4-letnie studia „Teoria Muzyki” w College’u Sztuk Pięknych w Pskowie (Rosja) oraz 5-letnie studia na kierunku „Muzykoznawctwo” w Konserwatorium Muzycznym w Sankt-Petersburgu. Zdobyłam kwalifikację nauczyciela przedmiotów  muzyczno-teoretycznych (takich jak kształcenie słuchu i im podobnych), rytmiki oraz muzykoznawctwa.

Jako muzykoznawca zajmowałam się historią etnografii muzycznej, wskutek czego powstały liczne artykuły naukowe oraz książka „Dziedzictwo Oskara Kolberga w historii słowiańskiej etnomuzykologii” (w j. rosyjskim).

Już na studiach zafascynowałam się pedagogiką Carla Orffa i ukończyłam pierwszy tygodniowy kurs z Josem Wujtakiem – jego uczniem! Od tej pory wiedziałam, jak chcę uczyć muzyki. Kilka lat temu dołączyłam  do Polskiego Towarzystwa Carla Orffa, gdzie znalazłam się w otoczeniu wspaniałych muzyków i nauczycieli. Od tej pory regularnie uczestniczę w szkoleniach i kursach organizowanych przez Towarzystwo.

Swoje zajęcia również oparłam na metodzie wychowania muzycznego SONATAL, stworzonej przez rosyjskiego lekarza i muzyka M. Łazarewa. SONATAL jest nowatorskim programem obejmującym rozwój muzyczny dziecka od wieku prenatalnego do 10 lat. W 2012 ukończyłam u autora kurs dający uprawnienia do pracy pedagogicznej w zakresie tej metody. Przetłumaczyłam na język polski wiele piosenek SONATAL’u, znanych i lubianych przez uczestników zajęć.

CO ROBIĘ?

Od 2012 roku prowadzę zajęcia muzyczne Do-Re-MISIE! Muzyka dla malucha™ dla dzieci od 3 m.ż. Napisałam ponad 300 piosenek dziecięcych i stworzyłam kilka rocznych programów edukacyjnych dla różnych grup wiekowych, wg których pracuję do teraz. Spotkałam przez ten czas tak wiele wspaniałych ludzi – dzieci, rodziców, współpracowników. Przeżyliśmy razem nieskończoną ilość przygód muzycznych. Oby tak dalej!

Od 2012 roku rozpoczęłam również pracę z dziećmi specjalnej troski, głównie z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Do teraz kontynuuję tę ścieżkę swojego życia zawodowego, dającą mnie ogromną satysfakcję i radość ze wspólnego muzykowania!

Studiowałam również pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną z metodyką j. angielskiego na studiach podyplomowych. Zdobyta wiedza pozwoliła mi rozpocząć w 2018 r. zajęcia z j. angielskiego dla dzieci 0-10 lat Little Travellers™.

W roku 2020 zaczęłam również uczyć dzieci dwujęzyczne  języka rosyjskiego. Tworzę kompleksowe zajęcia pozwalające uczniom wspierać język rodzinny jako ważny element swojego życia – ciekawy i potrzebny.

Od 2023 r. jestem certyfikowaną Terapeutką Ręki – prowadzę indywidualną terapię skierowaną na usprawnienie czynności grafomotorycznych oraz zorganizuję grupowe zajęcia sensomotoryczne Sensoręka™ mające na celu zapobiegać ewentualnym kłopotom z pisaniem w szkole.

Prywatnie jestem szczęśliwą żoną, mamą 10-letniego waltornisty Tomasza oraz 4-letniego springera Jaskra. Najbardziej kocham swoją rodzinę, muzykę, morze, kawę, podróże, kwiaty, książki i języki obce =)

Do zobaczenia!